Wspomnienia XX wieku - ilustracje 2020-12-11 20:20

E N G L I S H

Polish Christmas decorations

 • Strona główna


 • Dziedzictwo kulturowe

  Wspomnienia XX wieku - ilustracje

  Życie codzienne ludzi nieustannie się zmienia.

  Mówi się czasami, że moda się powtarza. Jednak, czy na pewno jest to dokładna powtórka? Nawet te same stroje, uszyte z różnych materiałów, nałożone na osoby inaczej uczesane czy inaczej poruszające się i będące w innym otoczeniu nie wyglądają tak samo.

  W XX wieku nastąpił niesłychanie szybki rozwój techniki. Pojawiają się coraz to nowe urządzenia, stare są wyrzucane. Może warto wspomnieć jak one wyglądały 20, 30, 40 lat temu? Dawniej solidne meble wykonane z drewna starczały na kilka pokoleń. W XX wieku jedno pokolenie zmieniało je kilkakrotnie.

  Zmieniają się też nasze ulice, domy i ich otoczenie. Dotyczy to zarówno miast jak i wsi. Zmiany objęły również zwyczaje, obudowę obrzędów, życie towarzyskie.

  Na tej stronie umieszczone będą zdjęcia dotyczące życia codziennego w XX wieku, a zwłaszcza w drugiej jego połowie. Teren, z którego pochodzą, to Mazury, a zwłaszcza Ełk i okolice oraz tereny, z których współcześni mieszkańcy Ełku się wywodzą. Nie wykluczam jednak umieszczania zdjęć z innych terenów, ponieważ w dziedzinie, którą chcę pokazać, w II połowie XX wieku nie zauważa się wielkich różnic regionalnych.

  Ilustracje podzielone są tematycznie (w miarę przybywania zdjęć zakres tematyczny może być rozszerzony):

  2020-12-11 20:20