Andrzej Karpiński z Orzysza - kowal

(124kB)
Andrzej Karpiński z Orzysza - kowal Andrzej Karpiński z Orzysza - kowal Andrzej Karpiński z Orzysza - kowal

Zajmuje się kowalstwem

Powrót do strony - twórcy

Andrzej Karpiński z Orzysza

Mieszka w Orzyszu, czuje się emocjonalnie związany z Mazurami, gdyż jak mówi - jest przedstawicielem trzeciego pokolenia zamieszkałego na tych ziemiach.

Kowalstwem nie zajmuje się zawodowo, jest to jego pasja. Przy domu, w którym mieszka ma swoją kuźnię, w której nie tylko wykonuje swoje prace, ale również prowadzi warsztaty dla młodych ludzi.

Sam brał udział w ogólnopolskich warsztatach i spotkaniach kowali w Wojciechowie, w woj. lubelskim i w Gdańsku. Uczestniczył również w pokazach: w Orzyszu, w Gdańsku - Oliwie, w Nowym Dworze Gdańskim, w Wyszogrodzie, w Rydzewie koło Giżycka.

Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali z siedzibą w Sopocie. W swoich pracach artystycznych wykorzystuje tradycyjne techniki kowalskie, interesuje go historia kowalstwa, zwyczaje związane z tym zanikającym zawodem i ludowe wzornictwo Mazur i regionów sąsiednich.

O twórcy można przeczytać więcej w: Nasze dziedzictwo kulturowe, praca zbiorowa pod redakcją W. Majchera, Fundacja Dziedzictwo Nasze Olsztyn 2014, a także Katalog atrakcji turystycznych

2015-01-12