Na Mazurach obok nielicznych już autochtonów w przeważającej większości mieszka ludność napływowa. Starsi obecnie ludzie przyjechali na te tereny po wojnie z różnych stron Polski i dawnych Kresów. Przywieźli ze sobą swoją kulturę. Młodzi, którzy się już tu urodzili dziedziczą elementy tej kultury. Po zderzeniu wielu kultur jest tu obecnie bardzo ciekawa mozaika kulturowa.
Więcej Mazury
Mazury są i zawsze były miejscem, gdzie spotykały się i niekiedy przenikały różne kultury i religie.
Więcej Mazury a tradycje
Kultura w szerszym rozumieniu niż tylko twórczość artystyczna. Dorobek wielu pokoleń. Dziedzictwo kulturowe. Kultura ludowa. wielokulturowość na Mazurach.
Więcej Kultura. Wielokulturowość.
Relację religia a kultura rozumiem jako komplementarność religii i kultury. Następuje tu twórcza korespondencja. Religia spełnia rolę kulturotwórczą. Oddziałuje ona na człowieka, kształtuje jego osobowość. Kultura natomiast daje religii określone pojęcia, uprzystępnia człowiekowi Objawienie.
Relacje między kulturą a religią. Komplementarność religii i kultury. Kulturotwórcza rola religii. Pojęcia znaki, symbole - pomocne w uprzystępnieniu treści religijnych. Kult świętych, religijność maryjna.
Tradycje na Mazurach? Czy można o nich pisać? Popularnie uważa się, że o tradycjach możemy mówić na tzw. "starych terenach", na Mazurach zaś jedynie w czasie przeszłym. Czy tak jest rzeczywiście?
Chrześcijaństwo terminem tym nazwało okres oczekiwania zarówno na święto Bożego Narodzenia upamiętniające pierwsze przyjście na świat Syna Bożego jak i na powtórne przyjście Chrystusa przy końcu świata.
Wiele zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, to zwyczaje archaiczne, wywodzące się z pogaństwa, schrystianizowane w późniejszych wiekach zarówno przez ewangelickich Mazurów jak i katolickich osadników z Kresów Wschodnich i Polski centralnej.
Okres Bożego Narodzenia kończy się 6 stycznia świętem Trzech Króli. Zaczyna się w kościele tzw. "okres zwykły", a w kulturze karnawał, który trwa do Środy Popielcowej. Końcówkę karnawału zwyczajowo nazywa się zapustami, a poprzedza je tzw. "tłusty" czwartek.
W Ełku i okolicy zetknęły się ze sobą nie tylko różne kultury, ale też i religie. Tradycje związane z okresem Wielkiego Postu uzależnione są bardziej od religii niż regionu. Wśród ludności autochtonicznej, a więc Mazurów, przeważali protestanci, ale byli też katolicy. Na Mazurach - koło Pisza mieszkali staroobrzędowcy.
Przygotowania do Świąt Wielkanocnych obejmują sprzątanie, przygotowanie firanek (dawniej z papieru), ozdób mieszkania (kwiaty z bibułki, pająk, barwinek do ozdoby stołu), przygotowanie palm wielkanocnych i pisanek.
Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Tradycje wielkanocne zaczynają się w Wielką Sobotę, od święcenia pokarmów. Liturgia nabożeństwa wieczornego nawiązuje do Zmartwychwstania. W niedzielę - tradycyjne śniadanie, po nim zabawy malowanymi jajkami, w Poniedziałek wielkanocny oblewanie wodą i smaganie. W okresie świątecznym - chodzenie "po Allelui".
Majowe - to tradycyjne nabożeństwo do Matki Bożej pod krzyżem, koło kapliczki lub w domu. Majówka - to tradycyjne spotkanie ludzi biesiadne, na łonie przyrody, przeważnie w maju.
Czerwiec - zwyczaje okresu przesilenia letniego, to zwyczaje związane z religią katolicką, z pogaństwem, z rolnictwem i nowe, współczesne zwyczaje. Dzień Dziecka, Zielone Świątki, Boże Ciało, Sobótka, nabożeństwa czerwcowe (ku czci Najświętszego Serca Jezusowego).
Czerwiec - zwyczaje okresu przesilenia letniego
Zwyczaje rolnicze w przewadze wiążą się z okresem letnim. Są to ludowe nazwy świąt maryjnych związane z pracami rolniczymi, rozpoczęciem i zakończeniem żniw oraz dożynkami (dawnymi i współczesnymi).
Zwyczaje jesienne wiążą się z kultem Matki Bożej (nabożeństwa różańcowe), kultem świętych, kultem zmarłych, modlitwą za zmarłych, opowieściami o zmarłych, wspólną pracą w jesienne wieczory, pieśniami i legendami oraz przysłowiami.
Rodzice każdej dziewczyny przygotowywali się do wesela córki już od wczesnego jej dzieciństwa.
Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Czerwiec - zwyczaje okresu przesilenia letniego
Artykuły wersja na telefon Twórcy
Kultura europejska jest bardzo silnie związana z kulturą starożytnych cywilizacji Grecji oraz Rzymu