Halina Komosińska - dawne zwyczaje

(124kB) Halina Komosińska - dawne zwyczaje

Powrót do strony - twórcy

(124kB) Halina Komosińska - dawne zwyczaje (124kB) Halina Komosińska - dawne zwyczaje (124kB) Halina Komosińska - dawne zwyczaje (124kB) Halina Komosińska - dawne zwyczaje (124kB) Halina Komosińska - dawne zwyczaje (124kB) Halina Komosińska - dawne zwyczaje (124kB) Halina Komosińska - dawne zwyczaje (124kB) Halina Komosińska - dawne zwyczaje (124kB) Halina Komosińska - dawne zwyczaje

Uczestniczy w pokazach "Jak to dawniej bywało"

Halina Komosińska z Karbowskich koło Ełku

Jest członkinią zespołu śpiewaczego Zielona Dąbrowa, aktorką teatru obrzędowego oraz twórczą uczestniczką pokazów i warsztatów pod nazwą: „Jak to dawniej bywało”

Mieszka koło Ełku, pochodzi spod Moniek. W jej macierzystej rodzinie dużo się śpiewało, zarówno przy pracy jak i z okazji uroczystości dorocznych, rodzinnych i religijnych. Wszystkie te tradycyjne pieśni pamięta do dziś i śpiewa zarówno na wszelkiego rodzaju wiejskich uroczystościach religijnych jak i na scenie.

Pieśni pogrzebowe prezentowała pani Halina w 2000 roku na Jarmarku Folkloru w Węgorzewie i zdobyła tam „Złotego Jelonka”. Wystąpiła też w filmie Małgorzaty Szumowskiej „A czego tu się bać?” zrealizowanym dla II programu TVP. Opowiadała wraz z mężem o śmierci i obrzędach pogrzebowych oraz śpiewała pieśni pogrzebowe zapamiętane ze stron rodzinnych, ze swojej młodości. Na zakończenie filmu zaśpiewała solo pieśń o świętej Barbarze, opiekunce umierających.

Uczestniczy też w teatrze obrzędowym, który odnosił na wielu przeglądach sukcesy. Przeważnie gra w tych sztukach role matki, gospodyni domu.

W pokazach i warsztatach pani Halina przedstawia wyrób masła w drewnianej maselnicy, przynosi też wykonane przez siebie masła, sery, wędliny, ogórki kiszone i opowiada dzieciom jak kiedyś przygotowywano pokarmy.

Występuje też w scenkach parateatralnych odgrywanych w scenerii ekspozycji „W chacie naszej Babuni” w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej. Jedna z nich przedstawiała poranek dawnych wiejskich dzieci - wspólną modlitwę, śniadanie złożone z chleba z masłem i mlekiem oraz wyjście do szkoły. Inna przedstawiała przygotowywanie tzw. „wołocebnego” na Wielkanoc. Innym razem grupa wyjechała do Białostockiego Muzeum Wsi i tam odegrała scenkę żęcia żyta sierpami i zwyczajów z tym związanych. Występ odbywał się na polu.

Na imprezie plenerowej w Sypitkach organizowanej przez Muzeum Historyczne w Ełku grupa pokazała dzieciom z opiekunami tradycyjne czynności. Pani Halina robiła masło i częstowała serem własnego wyrobu. Podobnie, jak cała grupa, pani Halina bierze udział w pokazach i występach uświetniających różne uroczystości i imprezy,na przykład dożynki czy chłopska wigilia.

Zapamiętane tradycje z rodzinnych stron podbudowane talentem aktorskim i śpiewaczym przenosi na Mazury, tu gdzie mieszka wraz ze swoją rodziną.

O twórczyni, więcej w: Nasze dziedzictwo kulturowe, praca zbiorowa pod redakcją W. Majchera, Fundacja Dziedzictwo Nasze Olsztyn 2014

Powrót do strony - twórcy